Povídka - Ukradené Vánoce

18. prosince 2013 v 18:58 | M.J. |  Moje kniha a příběhy
Také mě toto téma velmi zaujalo, když jsem si to pročetla na blogu. Řekla jsem si, že to přece mohu zkusit, vzhledem k tomu, že ráda píši a Vánoce jsou mi blízké. Vymyslela jsem si proto takovou netradiční povídku. Je to taková pohádka pro děti na dobrou noc.



Ukradené Vánoce
Už tisíce let jezdí Melichar Pomp se svými skřítky po světě a rozváží dětem dárky. Melichar Pomp
je něco jako Santa Claus nebo Ježíšek. Ti však mají příliš mnoho práce a nedokáží obdarovat všechny děti. Místo sobů má Melichar bílé srny a místo saní má kočár. Malé děti ho zbožňují, pro větší je zase celebritou.
Melichar se zvláště rád stará o děti, na které jejich rodiče vůbec nemyslí a nikdy jim žádné dárky nedají. Příkladem může být rodina Kapříkových, ve které žijí sourozenci Marta a Jindra. Rodiče je ignorují, nedávají jim dárky - ani na narozeniny, ani na vánoce.
Zbývají už jen tři dny do Vánoc a skřítci dodělávají hračky pro zasněné děti. "Tak rychle, rychle! Do Vánoc zbývají už jenom tři dny," připomněl udýchaně Melichar, který přišel celý zasněžený z venčí.
"Ale Melichare, vždyť je času dost. Máme tu přece rychlé pracanty. Vydaří se nám to stejně, jako všechny roky předtím, nebojte se," zašeptal mu jeho pomocník, skřítek Šegy.
A tak skřítci dál pilně
pracují na strojích, kde vyrábí hračky, když vtom se na jednom stroji vyskytne chyba.
"Oou, pane Pompe máme tu problém," vykřikl na něho pracovitý skřítek Lů a přesně v tom okamžiku vypověděl svou funkčnost další stroj. Co nevidět přibývaly další a další, až zůstal pouze jediný funkční stroj.
"Jejda, co se to děje? Potřebujeme tu pomoc," zakřičel zoufale Lů.
"Tak s tím něco dělejte, ne? Přestává jít výroba," zapištěla skřítčí žena.
"Rudý poplach," naznal Šegy a očekával od všech reakci. Melichar začínal být v šoku, protože nechápal, co se to děje. Skřítci začali běhat od stroji ke stroji.
"To je divné. Jak je možné, že jde jenom jeden stroj? Melichare, jde nám pouze jeden stroj! Moc věcí s tím neuděláme. Povězte, co máme dělat," začal zoufale skuhrat Šegy. Melichar nicméně taktéž nevěděl, čím by to mohlo být.
"Nejspíš někdo naše stroje očaroval," zaštěbetal Juta a najednou zhasla všechna světla. Melichar to nevydržel a musel se jít podívat ven, aby zjistil, co se děje. Zděsil se, když uviděl tmavou oblohu a tmavý svět. Hned mu došlo, kdo v tom má prsty. Ano, ten kdo nemá rád Vánoce, Skřet smutku a temnoty. Melichar okamžitě začal jednat.
Byl si vědom toho, že musí najít trolla štěstí. Mělo to, ale jeden háček. Trolla totiž mohou oslovit jen děti. Odjakživa ho dospělí lidé a zvláštní potvůrky nemohou oslovit. Čekal by je za to velký trest. Třeba jako když se něco slíbí a někdo to nedodrží.
Melichar začal dumat nad tím, jaké děti by takový úkol mohly zvládnout a šly by s ním na výpravu za trollem štěstí. A potom mu to došlo. Přece s sebou vezme Martu s Jindrou! Ale jak získat jejich důvěru, to byl oříšek.
Druhý den šel Jindra ze školy a jako každý rok, tak i letos, se těšil na Vánoce. Ale věděl, že od nich nic nemůže očekávat. On a sestra samozřejmě od rodičů opět nic nedostanou. Myslí jenom na sebe.
"Jé, ahoj Jindro! Tak máš prázdniny a zítra jsou Vánoce. Jak se na ně těšíš," zeptala se jeho učitelka, která přecházela silnici a chystala se na nákup.
"Dobrý den. Ale tak proč bych se netěšil. I když zase žádný dárek nedostanu. Jediné, co mně na Vánocích dělá radost, jsou rozsvícená barevná světýlka a padání sněhu," ozvalo se od Jindry.
"Ale neboj se, Jindro, určitě nějaký dárek dostaneš. Jsi přece hodný kluk. A víš co? Pojď mě doprovodit k prodejně."
Jindra mile rád doprovodil paní učitelku a v duchu si představoval, jak je v teplých krajích.
"No vidíš, jak jsi mi pomohl! A za to ti dám tady lízátko. Mám jich ještě pár koupených, tak neměj strach, že mi bude chybět," mile odpověděla učitelka a společně se oba vydali domů. Když udělali druhý krok, rychle se zatáhla obloha a zesílil vítr. Jindra se zalekl a otřásl se. Při dalším kroku vypadl proud. Paní učitelka ho vzala za ruku a znovu vykročili. Po chvilce však uslyšeli nějaké naříkání. Proto se tím směrem vydali. Uviděli velkou propadlinu v silnici a v ní nějaké prapodivné stvoření. Oba se podivili, co to je, ale pomohli tomu na svobodu. A pak to na ně promluvilo: "Šlechetně vám oběma děkuji. Špatné přistání." Oba se lekli, co to na ně promluvilo.
"Ale nebojte se mě. Já jsem jenom projížděl kolem. Jsem Vánoční skřítek jménem Šegy a hledám tu dvě děti."
"Jůů, vánoční skřítek," podivil se Jindra. "My ti pomůžeme. Koho hledáš?"
Když Jindra uslyšel svoje a sestřino jméno, tak se velice podivil. "Proč zrovna my dva? Je tolik jiných dětí na celém světě."
"Já vím. Teď mě zaveď za sestrou a vše vám to vysvětlím," zaštěbetal skřítek a už čekal, až vyrazí.
Učitelka nemohla věřit svým očím. I když se bála, chtěla Jindru ochránit a tak šla s nimi. Jen co došli do domu a skřítek se seznámil s Martou, začal vykládat: "Vybrali jsme si vás, protože poctivé děti, máte rádi Vánoce a rodiče vám nikdy nic nedají."
"Ale proč zrovna my?" zaštěbetala Marta.
"Byli jste blízko." ozvalo se rozpačitě od skřítka a sourozenci se pousmáli.
"Abych nezapomněl, pan Melichar. Až ho zavolám, zaveze nás do světa, o kterém se vám ani nezdálo, a pojedeme za trollem štěstí," řekl Šegy.
"Abych nezapoměla, já pojedu s vámi. Na děti budu dávat pozor," řekla učitelka.
Šegymu to vůbec nevadilo. Vzali ji s sebou do svého světa. Jen co se ocitli v prapodivném kraji, mládež se rozplývala nad tou krásou. Zastavili se na nějakém palouku, kde byl opuštěný strom. "Teď je řada na vás. My nad ním nemáme žádnou moc. Přiveďte ho k nám, ať zažene skřeta." Děti si nevěděly rady, ale vstoupily do nory ve stromě. Oba sourozenci se drželi za ruce a šli rovnou za nosem. Blížili se k nějakému světlu, kde plápolal oheň a byly po zdech vyvěšeny lidské pocity.
Děti tam vešly a užasly. Když zavolaly na trolla, ozvalo se z nějakého zákoutí: "Kdo se mě to opovažuje rušit?" Troll přišel mezi děti.
"Promiňte, že vás vyrušujeme, ale potřebujeme od vás pomoc. Někdo nám ukradl Vánoce. Pan Melichar potřebuje vaši pomoc," řekl Jindra.
Když trol uviděl nějaké děti, pousmál se a vyslechl si jejich příběh. Trol poslouchal dlouhou dobu a poté všichni tři vyšli na vzduch. Melichar se zaradoval a s trollem se seznámil. Troll si od něj znova vyposlechl příběh a nějak musel vrátit Vánoce zpět. Melichar poslal učitelku s dětmi zpět do jejich kraje. Když se tam objevili, byl třetí den. Lampy, ani barevná světýlka nesvítily. Elektřina nešla po celém světě. Troll přijel do Melicharovy základny, přiložil ruce na stroje a zbystřil uši. Uslyšel, jak stroje pláčou a hned jim začal posílat štěstí, aby se rozeběhly a znovu začaly vyrábět dárky. Pak vyběhl sen a začal pouštět štěstí kolem země. Jak to zjistil zlý skřet, tak se přihnal a začala velká mela.
O tomto zápase si budou skřítkové ještě dlouho povídat. Nejdřívě měl navrch zlý skřet, ale postupně troll nabýval na síle, jak si děti přály Vánoce více a více, až zlý skřet neměl již žádnou sílu a zbaběle utekl neznámo kam a už se nikdy více nevrátil.

Po čase se do světa vrátil klid a mír. Děti seděly doma a koukaly se z okna. Najednou se ulice rozsvítily, hudba začala hrát a děti se zaradovaly. Zahlédly učitelku jak to vše zpozorovala, hned se k ní rozeběhly. Když přišly ven, začalo sněžit. Děti si učitelka přitáhla k sobě a objala je. A oblohou projel Melicharův kočár. U vánočního stromku u Kapříkových se objevila kupa dárků a děti pozvaly paní učitelku k nim.
"Děkujeme!" zakřičeli sourozenci do nebe.
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 19:31 | Reagovat

Moc pěkná pohádka, líbila se mi :) a kdybychom tu měli nějaké dítě, určitě bych mu tvou povídku přečetla :)

2 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 18. prosince 2013 v 19:40 | Reagovat

Pěknà pohádka.

3 Ježurka Ježurka | Web | 19. prosince 2013 v 17:40 | Reagovat

Určitě jsem tu krásnou pohádku hltala jako malé dítě a to je myslím, dobře. Staří lidé prý už jsou jako malé děti Je fakt super, máš nádhernou fantazii a to se cení Přeji ti, aby to tak viděli i ostatní.

4 Barush/ still-with-our-gang Barush/ still-with-our-gang | Web | 20. prosince 2013 v 19:41 | Reagovat

Páni, ta se moc povedla :O Myslím, že kdyby jsi se zapojila do té soutěže na blogu, mohla by jsi uspět ;)

5 ♥♥Veronika♥♥ ♥♥Veronika♥♥ | Web | 21. prosince 2013 v 18:46 | Reagovat

páni, nádherná pohádka, asi jí vytisknu pro malou sousedku :) určitě by se jí líbila :)
taky jsem mimochodem napsala vánoční příběh do soutěže :)

6 Erička Erička | Web | 21. prosince 2013 v 23:17 | Reagovat

Krásná vánoční pohádka a dopadla dobře jako vždy :-) Veselé vánoce a hodně zdraví, pohody a lásky v novém roce :-)

7 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 22. prosince 2013 v 11:15 | Reagovat

Pěkná pohádka..:) A přeji krásné Vánoce, zdravíčko a pohodový nový rok! :)

8 Vendy Vendy | Web | 22. prosince 2013 v 11:31 | Reagovat

To byla roztomilá vánoční pohádka! Máš dobrou fantazii, nejvíc se mi líbily ty lidské pocity rozvěšené na zdech. Dobrý nápad!
Trolla štěstí bych potřebovala každý den, hned po té, co mi exla pračka a dnes stávkoval vysavač. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama





:první blog :Moje ikonka :)