Říjen 2018

Dort - Strom podzimu

31. října 2018 v 16:05 | Joina |  Pečení, dorty a vaření
Jeden nedávný podzimní víkend jsem se rozhodla, že potěším rodinu a upeču jim něco sladkého.
A to dýňový dort. Problém byl ten, že jsem žádný vhodný recept nemohla najít. Po delším čase jsem našla konečně recept z časopisu Gurmet, který mám sice jenom od minulého roku, ale s receptem jsem velmi spokojená.


Klasické piškotové dorty s máslovým krémem mi poslední dobou nedělají dobře na žaludek. Proto zkouším do těsta přidat několik různých ingrediencí navíc a tím vylepšuji i krémy. Tentokrát jsem zůstala zase u mascarpone, ale zjišťuji, už pořád ta stejná chuť už není ono.

Ráda si pohrávám se zdobením dortu, dokonce i když není žádná významná událost.


Proč plýtváme jídlem?

27. října 2018 v 14:14 | Joina
Tento článek mě donutila napsat jedna přednáška, na které jsem začátkem roku byla osobně přítomna.

Jsou potraviny, které nám chutnají a ty, které bychom nejraději ani nevložili do svých úst. Už jsem se o tom zmiňovala v tomhle článku: "Fuj, to mi nechutná". Nyní se budeme bavit o tom, proč se vůbec plýtvá jídlem. Opět budu psát z mojí zkušeností a jak to cítím! Pochopím, že vy to můžete cítit a vnímat jinak.


Většina z nás si ani neuvědomuje, že je to zbytečné plýtvání jídlem. Když snídáme, obědváme, večeříme a již nemůžeme, tak zbytek jídla vyhodíme do koše a možná umyjeme použité nádobí. Problém je, když si nandáme takové množství, které nejsme schopni sníst. Například, když máme špagety (mé oblíbené jídlo!), vždy si nandám celý talíř, který nikdy nedojím. Vím, že špagety jsou dobré a chutné jídlo, ale měla bych také umět šetřit s potravinami. Poslední dobou se snažím svou porci poctivě dojíst, ale nucení k tomu, aby mi zbyl "čistý" talíř… aby mě nebolel žaludek. Může to být např. svíčková, knedlo, zelo, vepřo atd.

CdA pokračuje 3/7

23. října 2018 v 16:15 | Joina |  Moje kniha a příběhy
Máme tu další díl příběhu. Kde se hlavní hrdinka ocitá opět v kouzelnickém světě. Nečekaně se zase něco ve škole děje.
Hrdinka se tam potkává s Lupinem, který jí něco bude muset povědět.


3. NAŠE MYŠLENKY

Sladké, světla a knížky

18. října 2018 v 18:25 | Joina

Minulý víkend jsem měla maximálně nabitý. Mohla jsem se rozdvojit, ba dokonce roztrojit. Naštěstí jsem to neudělala a vše v klidu a hravě zvládla. Všech akcí jsem si dosyta užila. A proč jsem ze všeho tak jásala radostí? Na Vysočině se v uplynulém víkendu pořádalo více zajímavých akcí, takže jsem nevěděla, kam dříve skočit. I když jsem přesto trochu nešťastná, že jsem nějaké vybrané akce nestihla a v letošním roce již bohužel skončily.

Aspoň jsem čtyři zvládla.
1. Podzimní knižní veletrh- ten už jsem navštívila po šesté :)
- letos jsem si bohužel žádnou knihu nevybrala, ale z minulých dní mám koupené aspoň tři, přesto si můj batůžek odnesl několik bloků na psaní.
2. Den otevřených dveří v Ateliérech - kam jsme jeli hlavně díky taťkovi
3. Festiva Barevnost chutí -
4. BOSCH - Festival světla -

Chci vám povyprávět o dvou akcích, které mě svým obsahem příjemně překvapily. Přestože mluvíme o jejich prvním ročníku, ještě dnes cítím příjemné chvění, když si na ně vzpomenu. Tyto dvě akce jsem se štěstím zvládla během jediného dne.CdA pokračuje 2/7

14. října 2018 v 15:41 | Joina |  Moje kniha a příběhy
Přeji všech pěkný nedělní den.
Přicházím s dalším pokračováním o R.J. Lupinem, který se objevil né vlastní vinou na úplně neznámém místě.


2. PROBUZENÍ LUPINA

Letní a podzimní věnec

10. října 2018 v 15:27 | Joina |  Aranžma a kreativita
Dlouho jsem přemýšlela o tom, jakou mám vytvořit výzdobu na dveře. V červnu tohoto roku, jsem si koupila "kostru" bílého proutěného věnce, který jsem se pokusila nějak letně vyzdobit. Většina zeleně tvořil buxus a dobromysl.
Jelikož i o čtvrt roku později jsem nevěděla jakou výzdobu použít na dveře, tak jsem ze starého věnce sundala letní kvítí a zkusila ho nazdobit podzimně.

Na našem malém políčku jsem pod korunou ořešáku našla pouze skořápky od vlašských ořechů. Říkám si, že bych mohla udělat i takový podobný věnec. Pravděpodobně ho vyzkouším až na zimu :) Děkuji za ně našim veverkám.


CdA pokračuje 1/7

5. října 2018 v 18:25 | Joina |  Moje kniha a příběhy
Zdravím čtenáři

Je to skoro k nevíře. Po dvou letech jsem napsala více-dílný příběh z kouzelnického světa v Bradavicích. Věřte mi, že zkouším napsat maximálně dech-beroucí a chytlavý příběh, i když se musím přiznat, že prozatím nedokáži v příběhu tak dobře vyjádřit své momentální pocity a přání!

Pokud vás láká si přečíst Bradavický příběh tak se rozhodně neostýchejte a šup do toho! Je možné, že vám mé vyprávění přijde jako šité horkou jehlou. Třeba, že chybí více detailního vykreslení ostatních postav, které v příběhu vystupují apod. Je třeba míti na paměti, že především píší o hlavní hrdince a její blízkých postvách, proto detailně nevyprávím o některých dle mého názoru nepodstatných dějích v Bradavickém světě.

Nový příběh jemně navazuje na tento díl. Hlavní trojice hrdinů zůstává nadále stejná.
Budu doufat a věřit, že vás další vyprávění o Bradavicích zaujme a pobaví. Odhodlala jsem se a dala jsem tam více romantiky než v předchozích dílech, ale i nějaké to napětí tam na vás čeká.
Uveřejnění příběhu: 1x týdně!

Pro lepší orientaci jsem příběhy rozdělila barevně. Neutrální barva je vyprávění děje hrdinky. Oranžová barva v textu znázorňuje, co se dotyčné osobě honí hlavou a přímou řeč jsem dala do hnědé barvy.


1. LUPIN TERČEM

Příjemně strávený den

1. října 2018 v 21:30 | Joina
Každoročně se u nás v malém městečku na Vysočině pořádají oslavy Dne české státnosti, řemeslný jarmark a farmářské trhy :)

Pravidelně je navštěvuji, a musím přiznat, že je to fakt hezká podívaná, neboť se sjede ze všech koutů ČR hodně obchodníků, kteří prodávají řemeslné výrobky a chutné delikatesy.

Lze říci, že nejvíce se zajímám o delikatesy, které mohu ochutnat, včetně výrobků do domácnosti, které čas od času na příslušných trzích ráda koupím.